Materace bonellowe – charakterystyka
W sklepach spotkać można się między innymi z materacami bonellowymi. Jakie są ich cechy charakterystyczne i u kogo sprawdzą się najlepiej? Odpowiedź – poniżej.
Wkład takiego materaca stanowi system sprężyn o kształcie klepsydry, które połączone są ze sobą przy pomocy drutu. Dzięki temu posiada on elastyczność powierzchniową. Oznacza to, że na skutek nacisku ugina się cała jego powierzchnia, a co za tym idzie – nie ma tutaj problemu z nadmierną eksploatacją jednej części materaca.
Materace bonellowe słyną ze swojej wysokiej wytrzymałości i trwałości połączonej jednocześnie z dość niską ceną. Dzięki wysokiej wytrzymałości i elastyczności powierzchniowej cieszą się popularnością wśród rodziców dzieci powyżej 6 roku życia, które nierzadko traktują łóżko jako plac zabaw. Wygodnie będzie się na nich spało również nastolatkom oraz singlom. Ich kupno rozważyć powinny także osoby o większej masie ciała. Związane jest to z faktem, że system połączonych sprężyn skutecznie chroni osobę śpiącą przed nadmiernym zapadaniem się.
Jednak materace te posiadają także wady. Ze względu na swoją specyficzną budowę, formatka bonellowa pozostawia sporo miejsca wewnątrz posłania, gdzie dochodzić może do zbierania się różnego rodzaju zanieczyszczeń. W wolnych przestrzeniach między sprężynami może zbierać się kurz czy martwy naskórek, dlatego gdy decydujemy się na materac bonellowy warto wybrać model który posiada obłożenie z pianek, które ograniczą ich przepuszczalność do wnętrza materaca. Obłożenie z pianek z pewnością zwiększy stopień higieny w materacu, lecz mimo to materace bonellowe nie są polecane dla osób z alergią.
Materace bonellowe nie sprawdzą się w przypadku par – ruchy partnera będą tu wyraźnie wyczuwalne przez drugą osobę. Dodatkowo osoba lżejsza będzie staczała się w kierunku cięższej. Co więcej, gdy druga połówka położy się koło nas, skutkować może to na tyle wyczuwalnym odkształceniem, że konieczna będzie zmiana pozycji ciała, co zaburzać może komfort snu.