Materace bonellowe – zalety i wady
Nazwa tego typu materacy pochodzi od systemu sprężyn w kształcie klepsydry połączonych przy pomocy drutu, które to stanowią ich wkład. Jeszcze do niedawna wielu osobom kojarzyły się one wyłącznie z, nie należącymi do najwygodniejszych, tapczanami czy wersalkami. Obecnie cieszą się jednak coraz większą popularnością. Z czym jest to związane? Jakie są główne plusy i minusy materacy bonellowych? Poniżej garść przydatnych informacji na ten temat.
Zalety
- Duża wytrzymałość – kupując taki materac, możemy mieć pewność, że posłuży nam przez wiele lat. Związane jest to między innymi z jego specyficzną konstrukcją, która została opisana powyżej. Taka budowa sprawia, że posiadają one dużą elastyczność powierzchniową, w konsekwencji czego, pod wpływem nacisku ugina się cała powierzchnia posłania. Dzięki temu nie musimy obawiać się o problem, jakim jest nadmierna eksploatacja jednej części materaca.
- Idealne rozwiązanie dla singli, w szczególności tych tęższych (nie występuje tu problem nadmiernego zapadania się w posłanie) oraz osób preferujących nieco bardziej twarde materace (parametr ten jest większy w przypadku modeli, w których zastosowana została mata kokosowa).
- Świetna propozycja dla starszych dzieci (w szczególności tych, które ukończyły 6 rok życia) – materac bonellowy bez przeszkód poradzi sobie z intensywną eksploatacją pod postacią skoków i fikołków.
- Niska cena – najtańsze modele materacy bonellowych nabyć możemy już za około 300 złotych.
Wady
- Nie nadają się dla par – każdy ruch partnera będzie tu bowiem silnie odczuwany przez drugą osobę. Dochodzić może także do powstawania odkształceń na tyle dużych, że wymuszać będą one zmianę ułożenia ciała, przerywając ciągłość snu.
- Nie dopasowują się tak dobrze do ciała śpiącego, jak modele kieszeniowe, a co za tym idzie – nie dają tak optymalnego podparcia układu szkieletowego i gwarancji pobudki bez bólu pleców i karku.
- Nie ma możliwości użytkowania ich razem ze stelażami regulowanymi.