Materace piankowe – charakterystyka
Materace piankowe występują w kilku różnych wersjach. Do wyboru mamy modele z pianki poliuretanowej, wysokoelastycznej, lateksowej, termoelastycznej lub stanowiące ich miks. Co warto wiedzieć na ich temat? Poniżej krótka charakterystyka.
Cechą wyróżniającą materace piankowe jest elastyczność punktowa, co czyni z nich produkt niezwykle uniwersalny, który sprawdzi się zarówno u singli, jak i par, dzieci, nastolatków, seniorów czy osób borykających się z alergiami. Właściwość ta sprawia, że powierzchnia posłania odkształca się jedynie w miejscu nacisku. Nie ma tutaj problemu związanego z przenoszeniem się drgań po całej powierzchni materaca. Co więcej, produkty posiadające elastyczność punktową zapewniają idealne dopasowywanie się do naturalnych krzywizn naszego kręgosłupa. Odpowiednio podparty, umożliwia należny odpoczynek oraz regenerację mięśni, w konsekwencji czego rano budzimy się bez przykrych dolegliwości bólowych.
Materace piankowe to doskonałe rozwiązanie dla alergików – do ich wnętrza nie przedostaje się kurz oraz zanieczyszczenia organiczne takie, jak martwy naskórek czy sierść czworonogów. Co więcej, wilgoć jest tutaj z łatwością odprowadzana z wnętrza, a co za tym idzie – nie dochodzi do rozwoju bakterii, pleśni czy grzybów.
Tego typu materace nadają się do stosowania na stelażach regulowanych. Jako że pianka jest materiałem lekkim, nie stanowi żadnej przeszkody w stosowaniu tego typu mechanizmu. Możemy ją z łatwością podnosić, przewracać czy stawiać w wybranej pozycji.
Jednym z rodzajów materacy piankowych są poliuretanowe. Często stosuje się je w przypadku dziecięcych łóżek. Ich cena jest na tyle niska, że wymiana na nowy model w przypadku trwałego uszkodzenia nie stanowi żadnego problemu. Jednocześnie są one także bardzo wygodne.
Drugi typ materacy piankowych to wysokoelastyczne, które stanowią ulepszoną i znacznie bardziej wytrzymałą wersję opisanych powyżej modeli poliuretanowych (to drugie związane jest z ich większą gęstością). Często określa się je także mianem pianek HR, czyli High Resiliense Foam. Są one stosunkowo lekkie, dzięki czemu ich przewracanie nie jest w żaden sposób problematyczne.
Bardzo modnym wyborem są materace piankowe poliuretanowe lub wysokoelastyczne z dodatkową warstwą pianki lateksowej jako strefą komfortu. Pianka lateksowa jest materiałem bardzo sprężystym i higienicznym. Cieszy się popularnością wśród alergików (po wykluczeniu alergii na sam lateks), a w wersji jako warstwa komfortu na bazie materaca piankowego poliuretanowego lub wysokoelastycznego jest tańszą opcją niż materac wykonany tylko z pianki lateksowej.